Anasayfa » İslam » Ezelden Kardeşiz Biz
makalemkardeslik

Ezelden Kardeşiz Biz

Müminler arası kardeşlik çok önemli bir husustur. Dinimiz bu meseleye çok önem vermektedir ve bizi birbirimize bağlayan en önemli bağlardan biridir. Bu konuda birkaç hakikati beraber idrak etmeye çalışalım.

Müminler arası kardeşliği ifade eden Hücürat Suresi 10. Ayette;’’Müminler ancak kardeştirler…’’ buyrulmaktadır. Bu ayetin işaretiyle müminler arası kin ve düşmanlığa sebep olan kıskançlık, inat vb. hakikatçe, İslamiyetçe ve toplum hayatınca çirkin ve pistir. Birkaç misal ile mümine kin ve düşmanlığın ne kadar çirkin olduğunu anlamaya çalışalım.

1-) Biz bir gemide bulunsak ve bizimle beraber 9 masum ve 1 cani daha gemide bulunsa, gemide 1 cani var diye biri gelip gemiyi batırsa veya yaksa ne kadar zulmettiğini anlarız.Hatta gemide 1 masum ve 9 cani dahi bulunsa yine o gemi batırılmaz.Aynen bu misal gibi mümin kardeşimizin de vücudunu İlahi bir gemiye benzetelim.Bu beden,ruh,akıl ve kalpte iman,İslamiyet,komşuluk,arkadaşlık gibi 9 değil belki yüce ve masum 20 sıfat varken, sana zararlı olan veya hoşuna gitmeyen bir cani,kötü sıfatı yüzünden mümin kardeşine düşmanlık beslemekle o manevi gemiyi batırmak misaldeki gibi gaddarane bir zulümdür.

2-) Sevgi ve düşmanlık, ışık ve karanlık gibi birbirine zıttırlar.İkisi beraber bir yerde bulunamazlar.Eğer sevgi ve muhabbet kalbinde varsa o vakit düşmanlık, mecazi düşmanlığa dönüşür.O mümin kardeşindeki kusura düşmanlık yerine acımaya başlarsın ve o kötü huyunu düzeltmesi için ona yardım eder ıslahına çalışırsın.Aynı şekilde kalbinde mümin kardeşine karşı düşmanlık belirirse o zaman sevgi mecazi olur.Yaltaklanmaya ve yapmacık hareket etmeye dönüşür.

3-) Adamın biri basit ve küçük taşlara Kabe’den daha önemli veya Uhud Dağı’ndan daha büyüktür dese akılsızlık etmiş olur değil mi? Aynen bu örnek gibi Kabe hürmetinde olan iman ve Uhud Dağı büyüklüğünde olan İslamiyet gibi çok İslami sıfatlar sevgiyi,muhabbeti ve ittifakı istediği halde mümine karşı düşmanlığa sebep olan adi ve basit taşlar kıymetindeki bazı kusurları iman ve İslamiyet’e tercih etmek o derece insafsızlık ve akılsızlık olduğunu herkes anlar.

Evet, bu örnekler bize mümine karşı düşmanlığın ne kadar çirkin,pis ve gereksiz olduğunu gündüz gibi gösterdi.Hem bizi birleştirmeye,kardeşliğe ve sevgiye sebep olan çok yüksek birlik bağları vardır.Yaratıcımız bir,rızık verenimiz bir, peygamberimiz bir,kıblemiz bir,devletimiz,milletimiz,memleketimiz bir…Bunlar gibi çok birlerimiz varken mümin kardeşimize adavet edip yanlış davranışta bulunsak bu birlere büyük hürmetsizlik etmiş oluruz.Hem biz bu düşmanlık hissimizi daha farklı mecralara sarf edebiliriz.Çünkü nasıl sevgi hissi sevgiye layıktır.Kin ve düşmanlık hissi de her şeyden önce kendisi düşmanlığa layıktır.Hem Müslümanlar’ı bozmak isteyen kafir ve hainlere düşmanlık edip kin besleyebiliriz.Aynı zamanda en önemlisi de bizi günahlara sevk eden nefis ve şeytanımıza düşmanlık besleyebiliriz ki bu cümle şu ayetlerle destekleniyor:’’Ey iman edenler!Hepiniz topluca barış ve güvenliğe(İslam’a) girin.Şeytanın adımlarını izlemeyin!Çünkü o size apaçık bir düşmandır.’’(Bakara 208).’’Yusuf dedi ki:Halbuki ben nefsimi temize çıkarmıyorum.Muhakkak ki nefis daima kötülüğü emredicidir.Ancak Rabbim’in merhamet ettiği(koruduğu) kimseler müstesna.Şüphesiz ki Rabbim Gafur’dur,Rahim’dir.’’(Yusuf 53).

Bugün müminler arası ayrılığın,kardeşliğimizi tam yaşayamayışımızın sebebi olarak kin ve düşmanlık hissini yanlış yerlerde,yanlış mecralarda kullanmamızı gösterebiliriz.Doğru mecralarda kullansak,kardeşliğimizi,ittifak edip birlik olmamızı fiillerimizle,hal ve hareketlerimizle göstersek o zaman gerçek Müslümanlık tüm dünyaya duyurulmuş olacak.O zaman dünya tam barış ve saadet diyarı olacak.Son olarak Allah muhabbetimizi, kardeşliğimizi pekiştirsin. Amin…

      

  Muharrem AKYOL

Hakkında Misafir Yazar

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*